Kayın (Gürgen) Kereste

Kocaeli Kereste,Kayın (Gürgen) Kereste

Tomruk özellikleri : Diri odun ile öz odun arasında renk farkı yoktur. Odunu kırmızımsı beyaz renkte olup olgun odun özelliğine sahiptir. Seksen yaşın üzerinde ağaçlarda orta kısmında daha kırmızımsı kahverenginde koyu şeritli bir öz odun oluşmaktadır.

İşleme özellikleri : Yetişme şartları ve rutubet miktarı ile ilgili olarak işlenme özelikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlemede orta derecede direnç gösterir. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir, buharlama ile bükülme özellikleri çok daha iyi hale getirilir. Çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Kolay yapıştırılır, renk verebilir, çok iyi cila kabul eder. Böceklere karşı hassastır. Kuru odun termitlerinin de zarar verdiği tespit edilmiştir.

Kullanış yerleri : Diğer yapraklı ağaçlardan daha geniş bir kullanım yerine sahiptir. Özellikle masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin, alet sapları, tornacılıkta, müzik aletleriyapımında, kontrplak, parke, kaplama levha, fıçı sanayinde, lif ve kağıt odunu olarak karoser yapımı, odun kömürü, odun katranı, asetik asit elde edilmesinde ve emprenye edildiği taktirde traves yapımında kullanılır. Türkiye piyasasında bol miktarda bulunur. Özellikle son senelerde ihracat olarak Çin pazarına sunulmaktadır.