Kocaeli Çam Kereste

Tomruk özellikleri : Diri odun yaklaşık 5 cm genişlikte, açık gri renkte, öz odun açık pembemsi kahverengidir. Gerek açık havada, gerekse fırında hızlı ve iyi bir şekilde kurutulabilir. Diri odun mantar ve böceklere karşı dayanıksız, öz odun mantar ve böceklere karşı dayanıklı, deniz hayvanlarına ve açık hava şartlarına karşı dayanıksızdır. Güç emprenye edilir.

İşleme özellikleri : El aletleri ve makinelerle oldukça kolay işlenir. %0.12 – 0.16 oranlarında silis ihtiva ettiğinden bıçakları fazla miktarda körleştirme etkisi vardır. Bıçak ağızları keskin bulundurulmalıdır. Testerelere geniş çapraz miktarı verilmelidir. İşlenmelerde sert metaller kullanıldığında düzgün yüzeyler elde edilir. Soyulabilir, iyi yapıştırılır, çivi ve vida tutma özelliği iyidir, renklendirilebilir ve iyi cila kabul eder.

Kullanış yerleri : Özellikle mobilyaların iç kısımlarında üst yüzey kaplama olarak, kontrplak, kontrtabla yapımında mobilya iç bölümlerinde binalarda iç kısımlarında, karoser, uçak, sportif deniz araçları, sandık, puro kutuları ve kağıt odunu olarak kullanır.