Trabzan Çeşitleri

Kocaeli Kereste Trabzan Çeşitleri 

En net tabiriyle merdiven korkuluğu ya da merdiven parmaklığı anlamına gelen trabzan modelleri; merdiven yapımıyla ilgilenen firmaların çokça kullandığı bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Merdiven üretimi sırasında dikkat edilecek hususların başında üretimi yapılan merdivenin güvenlik unsurunu taşıyıp taşımadığıdır. Tam da bu noktada trabzan, merdivenlerin güvenlik unsurlarını arttırmak için kullanılan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Trabzan modelleri hem merdivenlerin güvenliğini arttırmaktadır hem de şayet tasarımına dikkat edilirse oldukça estetik bir görünümün oluşması noktasında katkı sunmaktadır.

Trabzan Modelleri ve Merdiven Üretimi

Merdiven üretiminde ahşam ya da demir malzemeler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çok daha farklı yapı malzemeleri, merdiven üretimi esnasında kullanılmaktadır. Bu noktada trabzan modelleri de farklı yapı malzemelerinde merdivenlerin parmaklığı olarak da tanımlanan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar üretim sektörüyle alakalı gibi görünse de esasında trabzan mimarlıkla da yakından alakalıdır. Ülkemizde hem merdiven üretimi hem de trabzan modelleri üretimi etkili bir şekilde yapılmaktadır.

İç Mimarlık ve Trabzan Modelleri

Merdivenler bazı durumlarda villaların iç kısımlarında ya da birden fazla katlı binaların iç bölümlerinde de kullanılmaktadır. Bu noktada çok daha estetik bir görünüme sahip olması önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda iç mimarlık mesleğinin uzmanlık alanına giren merdiven tasarımı sırasında merdivenlerin trabzan modelleri kısımlarının yapımına da çok dikkat edilmektedir. Bu bağlamda merdivenlerin küpeştesinin her bir parmaklığına verilen isim olan trabzan, oldukça işlevsel bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.